tisdag 28 juli 2009

REA-shopping

Igår hade vi en riktig heldag på stan. Kidsen tyckte väl kanske att det var sådär men skötte sig utmärkt för att vara 3,5 och 10 månader. Nilsen var lycklig då han fick gå i 4 olika leksaksaffärer - vi letade efter fler bilar till Cars-samlingen, utan framgång. Bosse fick en liten gul och fin Barbapappa som gjorde honom salig. Lill-skrutten, gladare Bosse får man leta efter.

Lunch intogs på Tures i Gallerian, en stor & god räksallad. Härlig; satt utet! Lite cityluft & cityfolk att glutta på! Lite shoppat fick jag i alla fall, LOGG på HM har riktigt coola barnkläder just nu. Hittade inte allt i butiken nu men ska beställa från webshoppen tror jag minsann. Vi kom hem med: en batman dräkt, en spidermandräkt och en fjärilsdräkt. Hihi, så nu kan vi klä ut oss för fullt och ha maskerader. Det gillar vi här hemma. Bra att passa på att köpa dem nu när de finns. Lite att skämma bort kidsen kanske, men allt som främjar fantasi gillar jag. Och ni skulle se hur glad Nilsen är och hur han leker i dem. I .

Jag hittade inget till mig själv. Letar efter boots i narurskinn som ser så där härligt slitna ut. Som de på Matild, men som inte kostar 4500;-. Och så skulle jag vilja ha lite coola och sköna toppar - som jag ser cool ut - haha! Men jag kanske ska ta en snabb runda idag också, passa på när Nilsen, momo och mofa ska ut på spännande saker; åka spårvagn! Väl hemma, nystädat. Skönt! Men oj vad vi har det stökigt - måste röja!

Just nu är jag lite 'ur balans' - saker som skett i sommar har skakat mig, fått mig att fundera på vem jag är. Självförtroendet är i botten - känner mig som en rutten skit. Just nu är det inget kul! Saknar alla vänner som är på semester - saknar att göra saker. Vill ha nya utmaningar - skulle vilja att J skulle få uppdrag i HK - vore inte det coolt? Varmt & skönt! Lite distans till SWE ... Kanske bara ett sätt att fly? Men jag vet: Jag är lyckligt lottad, jag har en underbar familj och vi har det bra ... SO ... ♥

Till mamma & pappa:

söndag 26 juli 2009

Shit pommes ...

... nu är semestern slut och vi är tillbaka i stan! Buhu .... No more STUGAN! Men vi är nog tillbaka där ute redan på onsdag, om inte regnet öser ner. Jag längtar redan. Livet känns så fritt, så enkelt, så lovely!
Det är tur att mamma och pappa är kvar här, med oss i stan. Det är kul. Jag kommer sakna dem massvis, och kidsen ännu mer, när de åker på tisdag/onsdag.
(... imorgon ska jag berätta om de senaste 3 dagarna, måste vila i soffan nu)

fredag 24 juli 2009

Redan torsdag! Snart har 2 veckors semester gått ... Buhu!
Men oj vad vi har haft det bra! Det ska va´ gott och leva ...

Måndag: Vi (mamma & jag med kids) gick hästrundan. Härligt! Nilsen cyklade på som attan. Vi plockade blåbär och smultron - jag älskar verkligen att hitta smultron. De luktar ljuvligt i sommarsolen och är så glatt röda. Och Nilsen & Bosse älskar att äta dem. När vi kom hem slängde jag ihop en blomkålssoppa som vi alla mumsade i oss. Nilsen sa att det var så gott att han ville ha mer, och en gång till och en gång till. 3 portioner blomkålssoppa är ett fint betyg tycker jag. På eftermiddagen gick vi till stranden för att bada och leka. G&G med barn var också där och vi lekte och snackade strunt. Senare på kvällen fick vi sms: Dylan har fått en lillasyster! Hurra! Och stort grattis till J&J - och välkommen lilla Margeret (2a namn, född på Margareta-dagen)! En härlig dag tillsammans med familjen och momo & mofa.

Tisdag: J & mofa åkte in till stan. J på jobbärende (så klart! på semestern, as usual dyker något problem upp ...) och mofa fick fylla på det som saknades i kylskåpet och sprithyllan. Jag, momo och barnen gick en runda för att plocka blåbär. Nilsen åt som vanligt mer än han plockade. Och smultronen doftade varmt, soligt och var så söta. På vägen hem stötte vi på en kopparorm - wow! Spännande som sjutton! Jag & kidsen gick hem i förväg och satte på lunchen (pasta med egen tomat- & baconsås). Tog det lugnt hemma. Framåt eftermiddgan kom J & mofa tillbaks med allt de inhandlat. J verkade nöjd med sitt jobbmöte. Vi packade upp och sedan fick J & mofa för sig att sätta upp köksskåpen - my oh my! Det blev kaos, eftersom vi samtidigt skulle laga mat och kidsen var vrålhungriga. Men det blev så fint i köket, som ett riktigt kök helt plötsligt. Och vad mycket utrymme för alla pryttlar man har. Ännu en skön kväll i soffan, med ett glas rött. Och jajamensan, jag ska ta bilder på vår fina stuga och lägga ut - snart. Ha tålamod!

Onsdag: Vi packade ihop oss efter frukost och gick ner mot 'the butt' (nemo) - båten. Utflykt med båten och lunch på Grinda stod på agendan. Båtfärden gick strålande, inte en våg! Men tyvärr inte så mycket sol heller ... Vi åt lunch nere vid vattnet - gravad lax, mums! Också en glass så klart innan vi gasade hemåt. Vilket båt-folk vi blivit ... med putt-i-från-korvar & rep och allt. Bara seglarskorna och HH-shortsen som fattas. På vägen hem mötte vi J& J i bilen med lilla tjejen. Så söt! Så liten! Undrar vad hon ska få heta? Nyfiken, jag - så klart! Väl hemma så fikade vi innan mamma och jag tog en promenix till blåbärsskogen för att plocka lite mer blåbär, terapi. Jamen, det är ju ljuvligt att plocka när bären är stora som körsbär och sitter i stora klasar. Ännu en dag med grillat, ett glas rött och mys i soffan. J & mofa tog båten ut för att fiska. Men ingen lycka denna gång.

Torsdag: Ännu en butt-utflykt i Stockholms vackra, vackra skärgård. Finnhamn denna dag. Ingen sol nu heller. Men det innebär - inga folk i skärgården, eller ja, lagom med folk i skärgården. Vi åt en riktigt smarrig lunch på sjö-krogen. Sedan dags för prommenad mot den lilla lanthandeln och gården med djur (för Nilsen, så klart). På vägen passerade vi Paradisviken - en lagun. Dit ska vi åka med båten igen och bada - lovely! Men gården (Idholms gård)- vilket SKÄMT! Vi fantiserade tydligen om något pittoreskt - men what a joke. Vilket j**la ruckel, och hönsen var helt sönderhackade. Lanthandel - jo det kan man ju kalla det! Om man vill! Skulle aldrig handla där. Det Nilsen gillade var en liten leksaksbil, sedan fick vi gå hela vägen tillbaka (1,5 km) och Nilsen var dödstrött. Ville bara klänga på oss, åka på axlar & rygg. En glass innan vi åkte hem vid strandkanten, mums! Väl hemma dags för en kopp kaffe och kaka, så klart! Älskar allt gött man äter på semestern, HELA tiden. Vi börjar bli som farmor! Hihi! På kvällen åt vi vårrullar. Gott med lite annat än grillat. Tog det lugnt i tvsoffan som vanligt - med ett glas vin! Mmmm, njuta!

måndag 20 juli 2009

Bubbles & chitchat --- I LIKE!

Igår var det en grå dag - vart tog solen vägen? I och för sig skönt med regn så man slipper vattna alla blommor. Blommorna ler! Familjen tog en break från strand & hav och gick på kantarell- & blåbärsplockning i reservatet. Och japp, J & Nilsen hittade kantareller; skogens guld. De är så fina, gör en så glad! Sedan plockade jag blåbär - säkert en liter. Men hem kom jag bara med en ½ liter eftersom hjärtat åt upp den andra ½ litern. Han älskar blåbär! ÄLSKAR! Och så hittade vi massor av smultron - hann trä 3 fulla strån innan vi gick vidare (trots att det fanns smultron kvar). Lycklig liten Nilsen! Hemma lagade vi en god lunch, bakade blåbärspaj och slappade. Vad seg man blir en grå dag. Sedan gick vi på ännu en prommenad, utmed havet & sedan hästrundan. Ännu mer blåbär och smultron. Lyckliga oss! Hem och stekte på köttfärssås, bytte om och så gick vi med en flaska bubbel i handen ner mot havet.

Vi var inbjudna till 'de i vita huset' på bubbel och lite chitchat. Och oooh my vad trevligt! Gott bubbel & najsa människor! Vi hade super trevligt! Vad skoj att lära känna M, M, N, J och alla barn. Nilsen hade så kul; satt på klippen, hoppade stutsmatta och lekte vattenkrig med Ivan & Edgar. Super kväll!

Hem och åt middag, lite lulliga. Lovely! Sedan bad ... och sedan: Kvällens höjdpunkt för Nilsen - Momo & mofa kom! Hurra!!!

söndag 19 juli 2009

Blåbär

Dags att sätta på sig gummistövlarna och traska ut i blåbärsskogen. De är stora som plommon - mmm, så vackra och så goda! Måste nog bli en blåbärspaj i eftermiddag. Vi väntar på att momo & mofa ska komma - om morfar Kjell inte blir sämre. Lilla moffingen!

lördag 18 juli 2009

Sommar, sommar, sommar!

Sommar, sommar, sommar ... det är sol och salta dopp!

Nu har vi haft en veckas semester, nästan, och herre GUD vad jag älskar semester! Då får vi som familj vara tillsammans och bara njuta av lugnet här ute i stugan. Vi sover länge på morgonen (tack o lov för att våra barn sover till åtta, halv nio), vi latar oss, myser i soffan, tar en förmiddags promenad (då passar oftast Bosse på att sova lite), vi badar i havet, vi äter lätta luncher, vi softar, vi tar en ny promenad ner till havet för salta dopp och lek i sanden (Bosse passar på att sova igen) , vi kommer hem, förbereder maten, äter god middag, duschar & badar i badbaljor (Bosse ÄLSKAR att bada i sin balja - sprattlar med armar & ben bara han ser att vi går mot garaget - vi andra njuter av vårt nyrenoverade och kaklade duschutrymme, lovely), myser mer i soffan, nattar barnen (just nu ska det läsas nattsaga med pappa - bara! - och det ska vara snäcksagor. Då hittar bästa pappan på sagor om de olika snäckorna och Nilsen vet precis vilken snäcka som är vilken. Bosse är inte så lätt att natta just nu då han far som en juttaperkaboll i sängen, han vill sitta och stå och hoppa och peta på mamma och leka - INTE sova - sedan somnar han tvärt), sedan lugnt i tvsoffan - bara jag och J, mmmm - vin och goda saker och lite vuxentid. Lovely! Visst har vi det BRA!!!

I tisdags runt lunch kom Familjen L hit. Ååååh vad skoj! Nils jublade av glädje när han såg Frans. Sedan var det LEKA, LEKA, LEKA som gällde, jaáa och bråka om vem som var först, vem som vann, vem som var störts, vem som fick mat först - men däremellan lekte de så bra. Så fina pojkar, så fina vänner! Vi badade på klipporna på förmiddagarna (alla utom Herr L - badkrukan No 1) och sedan badade vi på stranden på eftermiddagarna - OCH fikade Ulrika kaka (mums!). Fru L & jag gick hästprommenaden. Herr L och J fiskade med barnen - en ynka abborre - som de kastade i. Modell mini tydligen. På kvällarna åt vi gott! Tack snälla Fru L för all god mat som du lagat!!! Herr L & J tog en fisketur en av kvällarna och jag och Fru L satt och mös i tvsoffan - åt glass, drack rosé och babblade massor, massor. Fru L är en kär vän, mycket fin vän! I torsdag em bar det av ut på havet för dem. De har ett ställe på Rummarö som de kan hänga på. Vi tog det lugnt. J & N tog båten till sundet och köpte glass och tankade båten, jag och Bosse städade stugan och sedan satt vi alla på stranden och hade det gott. Familjen F/B med vänner var också där. Sedan hade vi en lugn kväll som familj och bara njöt. I LOOOOVE min familj! Så fin, så fin! Min man är en ÄLSKLING!

Igår var det dags för en båttur modell längre. På schemat stod besök i Sandhamn där Familjen S håller till ett par veckor i sommar. Vi mötte dem i hamnen, gick upp till deras tillhåll och åt lunch där. Pizza, mumsfillibabba! Tyckte både jag och Nilsen. Han klämde en hel barnpizza, med allt på! Hungrig kille! Och så sippade han på bubbel saft - han har inte gillat det tidigare. Sedan fick jag uppleva the true Sandhamn. Vilken kommers! Vackert - men oj vad folk! Bageriet hade de mest UNDERBARA hallongrottor - wow! Mmmm, WOW! Vi tog en kaffe på bryggan innan vi skulle lätta - och vilka dyker upp om inte Jessa & co! Hela familjen Blomma kommer gående! Kul att få säga hej till dem i Stockholms skärgård - de som annars bor i Ljungby nu för tiden! Snopet! Vi packade in oss i båten, Bosse somnade på 2 minuter och vi mötte upp Herr L med Fransen igen - vi fick guidning till deras stuga. Wow, mycket pittoreskt och härligt! Barnen började där de slutade - lekte, lekte, lekte och TÄVLADE igen! Vi blev bjudna på en super spagga med kötta och en smaskig blåbärspaj som Fru L stått och lagat. Inte illa. Dags att fräsa hemåt - och båda barnen somnade av havets dunk. Bra! Så nattningen blev seg ... Vilken härligt dag! Och wow vad skoj att träffa hela familjen S igen. Tack vare Fru S' fina blogg så känns det som om det var igår vi träffades. Nu ser vi fram emot vårt besök hos dem i september. LÄNGTAR!

tisdag 14 juli 2009

Första dagen på 2 veckors semester!














HURRA! Nu har vi 2 veckors semester! Oh vilket väder det bjöds på - solsken hela dagen lång! Vi började med att fixa här hemma - städa, röja, möblera om. Klippa gräs, rensa land och leka, leka, leka. Mysig dag tillsamans. Underbart att ha 2 veckors semester tillsammans med bästa familjen! Och i VÅRT sommarhus! Life is pretty good!

I

Let the sunshine ...

... let the sunshine, the sunshine shine in!

Sedan i torsdags kväll är vi nu i stugan, och det är så skönt. Vi bestämde oss för att stanna i stan till torsdagen i stället, för att kunna fixa iordning all tvätt, handla och vänta på att vädret skulle bli bättre. På onsdagen lekte vi med Caroline och barn - åt sedan efter mycket stoj & stim lunch tillsammans på pannkaksstället. Jag och killarna utrrättade ärende och åt glass i stora lass på där efter. På eftermiddagen gick vi och lekte i Vanadisparken. Superkul! BosseBus sov sig igenom hela leken. I torsdags packade jag ihop allt snabbt som 17 på morgonen för att vi sedan skulle kunna
åka ner på stan och gå på BR Leksaker. Jag hade lovat Nilsen det. Och jag kunde samtidigt titta inom ett par affärer som har sommar-rea, hä,hä! Nilsen var som tokig - för mycket att titta på samtidigt. Han älskar alla FisherPrice leksaker - de som är för typ 1 åringar, de som låter och man får trycka på massor av knappar. Lillprinsen! Han valde en telefon med ABC, 123 och sånger på till Bosse. Gissa vem som skulle leka med den? Och till sig valde han en sparkcykel - en blå. Så coolt! Så fort vi kom ut skulle vi skruva ihop den och han åka på den. Lilla Plutten! Och Cissi mötte upp för att äta lunch på MAX. Mums! Jakob kom också förbi och pussade och kramade och tog med sig sparkcykeln hem i bilen. BosseBus älskade pommes! Oups! Vi skyndade inom Champagne - jag hittade så klar massa fint! Det blev till slut en Hunky Dory kofta i rosa. Me like! Sedan bussen hem - stressa ihop det sista innan vi skulle åka runt halv 4. Vädret hade klarnat upp och solen började titta fram. Jakob och Karin kom och vi kom iväg hyfsat bra. Mmmm ... äntligen i stugan igen.
Jakob jobbade i fredags så jag, barnen och Karin hittade på saker. Plockade blåbär & smultron. Gick på prommenad till havet, Åk pannkakor och Nilsen lekte en stund hos grannen Hugo. Vi hann med en tur till reservatet för att titta på fåren & kossorna tillsammans med Bittan & Dylan och vi kastade pinnar & sten i havet. På kvällen fick vi middag hemma hos Jenny & Joe - mycket gott & trevligt! Hemma lagom tills kidsen skulle sova. Trött, trött, trött! Ett glas vin och pusta ut.
I lördags kom Mattias, Coco och barnen. Vi bjöd på lunch och gick en runda till havet. Jag var trött - allt med morfar har kommit ikapp OCH det blev väldigt påtagligt nu när Cissi varit där och berättar hur han har det och hur han mår. Lilla morfar! Jag gick därför hem och vilade lite på soffan medan BosseBus sov. Och ja, resten av dagen blev fruktansvärd! FAN! (det är det enda ordet som passar - sorry!)
Igår åkte J till Uppsala för att reda ut allt ... jag är så stolt över dig! Min MAN, min starka underbara man! Min fina familj! Jag älskar er! Jag behöver er .
Jag och barnen plockade blåbär i massor - Nils strålade av lycka då han tuggade i sig 5 strån med blåbär. Och Bosse han tuggade inte bara i sig blåbär utan en del annat också. Plutten! Vi lekte med tågnbanan och vi lekte ute. Strålande sol men shit pommes vad det blåste! Vi som hade tänkt bada nere vid stranden ...! Jakob kom hem med massor av saker inköpta på IKEA - bl a ny säng till Nilsen (snopet, den var röd istället för vit och sängbotten saknades), 2 nya barnstolar (de är de bästa och fina också), nya bäddmadrasser till våra sängar och så ett spjälskydd till Bosses säng (han fastnar med fötterna mellan spjälorna på natten).
Vår trädgård är så vacker nu! Pioner, kärleksört, lavendel, steppsalvia, grodblad, rosor - you name it! Jag ska lägga ut lite bilder imorgon så ni också kan njuta. Morfar du skulle älska den! Men morötterna - de får åka upp imorgon, fesar som inte blir nå´t av. Jag tog en liten nypa luft och somnade sedan. Sov bättre i natt ♥.
NU::: SEMESTER! I

onsdag 8 juli 2009

MY GOD - vilket regn!

Igår lekte vi med kompis-Frans, Helene & lilla Frida. Det var ROLIGT! Vi träffade dem borta i Kronis - efter att vi segat hemma, kändessom om vi aldrig kom iväg. Vi skulle dessutom framkalla foton till morfar Kjell, det funkade inte med mitt stick! Och så glömde Nilsen sin keps hemma så vi var tvugna att gå in på HM och köpa en ny (då hittade vi även lite andra godbitar till Nils - deras LOGGkläder gillar vi skarpt. De är lite 'slitna', sommarkänsla på dem). Jeeze! Jag är inte känd för att vara snabb ... Vi lekte i Kronis innan vi gick till Åhlens och käkade lunch [blä!]. Sedan var det dags att ta en sväng till Biblioteket, låna och läsa böcker. Vi hittade massor av kul böcker. Bl a Pirat-Rachel & lite nya Alfons. Vi ska gå till vårt bibliotek och låna böcker idag tror jag. Sedan inom Po.P för att köpa vindjacka - sluuut! Så vi köpte jordgubbar och gick hem till dem och lekte, lekte och lekte järnet. Regnet började ÖSA - verkligen ÖSA. Men när det klarnade upp passade vi på att gå hemåt - men oj vilket misstag. Plötsligt, vid Banhusbron, kollade tågen, då öppnade sig skyarna och det ÖSTE-ÖSTE big time ner på oss. Bussen som kom körde förbi [tack för det!] så det var bara att traska på. Nils tyckte det var superspännande - han sjöng och sa att regn är gott. Mmm, jätte! Vi var dygnsura! Hoppade på första bästa buss, tog oss till Odenplan och där bytte vi till 2an. Då höll en dam på att preja ner Nils med sin resväska när vi skulle gå på bussen. Jag säger lite sådär försynt: 'Ursäkta!' - då skriker kärringen: "MEN FLYTTA DITT BARN DÅ!" Jo han ör 3 år - och vi stod och väntade på att få gå på mitten med en barnvagn medan folk går av - så - javisst, lätt att flytta honom. Vilka j***a idioter det finns! Hemma torkade vi oss, mös i soffan och till middag fick vi thai hos C&T. Niiiice!
Jag hade dessutom ett långt & bra samtal med en sköterska på morfars avdelning igår. Tungt, tungt ... Lilla morfar, du ska inte ligga på sjukan! Passar liksom inte dig - du är för stark, för självständig. Tänker så på dig!
Nu väntar vi på att Caroline med kids ska komma så vi kan leka. Ska uträtta en massa ärenden i em. Och vi har bestämt oss för att stanna i stan tills imorgon. Då kommer Karin med oss ut och stannar tills på lördag. Skoj, för då får jag sällskap på fredag. Trevigt!
Helgen i stugan var toppen! Kalle & Mona kom ut på lördag em. Vi tog en tur till stranden, grillade, drack gott vin och snackade massvis. Mysiga stugkvällar i goda vänners lag! I ♥
Hann med en snabb båttur på söndagen innan de åkte hemåt igen. Mycket trevlig helg!

måndag 6 juli 2009

TVÄTTA i STAN

Idag är vi i stan en sväng för att fixa & tvätta. Det blir en del tvätt av all god mat, bär, gräs, sand och glass ...


Ganska skönt att hönga ett par dagar i stan OCH killarna var som kalvar på grönbete när de kom innanför dörren. Lekte och lekte och lekte i deras rum. Härliga barn!
Jag ska skriva lite om helgen imorgon - nu måste jag kolla My name is Earl ... Jakob ölskar det och skrattar så han kiknar, det gör mig glad. Sedan sova! Big time!

fredag 3 juli 2009

Full rulle i sommaren

Att vara här ute i stugan är ju bara så UNDERBART! We ! Sedan vi kom ut i tisdags så har vi bara njutit och gått omkring att vi är världens lyckligaste som har detta ställe. Haha! Stockholms skärgård är verkligen helt fantastisk!
Så fort vi kom ut och hade packat upp så gick vi så klart ner till havet och badade. BosseBus är helt galen i havet - vill vara i HELA tiden och gå och gå och gå ... medan Nilsen är livrädd för sjögräset och tången plus att han tycker att det är kallt. Lilla badkrukan! Han som badade så i Mjälen. Medan J flänger in till jobbet på dagarna så har jag och grabbarna det skoj tillsammans och dagarna har hittills sett ganska lika ut. Vi sover till 8 tiden, tar det lugnt i stugan och kollar lite morgon tv. Vi äter lite mellis (frukt och kanske en macka med lingonsylt) innan vi går ner till havet en vända på förmiddagen. Vi hinner bada och leka lite innan vi går hem och äter lunch och softar lite inne. Bosse sover sin fm sömn. Och jag och Nilsen läser eller fixar lite i trädgården innan vi äter. Efter maten åker oftast en glass ner. Mmmm ... På eftermiddagen går vi ner till havet igen. Då är det extra härligt för brisen har kommit och det blir riktigt svalt i 30graders värmen. Sedan är det mycket spring i benen, upptäcka i trädgården med förstoringsglas, plocka blommor, kolla rädisorna som växer så det knakar, äter smultron och cyllar backe upp och backe ner.

I onsdags eftermiddag fick vi sällskap av Jenny, Joe & Dylan. Pojkarna lekte i sanden, Joe fixade med tången och jag o Jenny babblade lite medan Bosse sov. Sedan skulle BosseBus bara bada och blir så arg om han inte får vara i. Shit vad han skriker argt om han inte får som han vill, lillbusen. Nilsen var ganska tjurig - INGET var kul! "Inget kul!" Som han säger surt. En period just nu som är världigt grinig. Kankse saknar han barnsällskap - tror vi ska ta ett par dagar i stan nästa vecka och boka in lek med kompisar. Dylan var lite blyg för oss. Det kommer nog bli bättre nu när vi hänger här ute hela tiden. Kanske känner han av att syskon kommer vilken dag som helst!? Undrar vad det är som kommer ut ur Jennys stora, stora mage? Lillasyster eller lillebror ... jag tror syster!
På kvällen kom J hem med en uppblåsbar gummibåt. Så igår drog vi med oss denna stora båt med åror och allt ner till stranden. Umpa pumpa, pumpa, pumpa - shit vad jobbigt. Sedan en succé! Men oj, lite läskigt tyckte Nilsen - fast han satt fast i ett rep. Han var livrädd att hamna i Finland ... hahaha ... Och frustrerande att inte 'kunna' ro ordentligt så klart. Bosse däremot skulle vara där i också och helst hoppa i från båten. Full fart som ni hör. Vi åt frukt i massor igår - så varmt, så vanlig mat smakar inte lika gott. Nilsen är väldigt fasinerad av människokroppen just nu. När han åt en banan igår så sa han:
- Mamma, vet du vart banen kommer nu när jag äter den?
- Ja, i magen. [tyckte jag var rätt svar!]
- Näe mamma, i MAGSÄCKEN!
- Jaha, jo det är ju sant.
- Sedan kommer den i tarmen, den tunna alltså. Och sedan i den tjocka - och plupp hamnar den i toan ... som bajs! Hahahha ...
-Bra Nilsen!
- Japp, och i örat finns det minsta benet!
Nilsen verkar ha gröna fingrar också - hans rädisor är som pingisbollar! Supergoda och så vackra. Ska fota dem idag. Nu dags för en kaffe. Och kanske ska lill-Bosse vakna?